W naszym biurze oferujemy usługę prowadzenia ksiąg rachunkowych
Księgi rachunkowe są ewidencją stosowaną w tzw. pełnej księgowości. Zapisy w nich ujmuje się w sposób zgodny z chronologią i systemem. Uwzględnia się w nich zapisy, obroty i salda, które wliczają się do dziennika, księgi głównej, ksiąg pomocniczych, zestawień obrotów i sald, kont księgi głównej oraz sald kont pomocniczych, czy wykazów aktywów i pasywów.
Księgi rachunkowe prowadzone są w siedzibie jednostki. W przypadku, kiedy dokumentacją księgi zajmuje się zewnętrzna jednostka uprawiona, mogą znajdować się poza siedzibą firmy. Zewnętrzna jednostka musi jednak posiadać odpowiednie uprawnienia oraz powiadomić o fakcie właściwy urząd skarbowy w terminie 15 dni od dnia, w którym wydano ją poza jednostkę. Należy też zapewnić dostęp do księgi rachunkowej organom kontrolnym.
Księgi Rachunkowe
Otwarcie księgi rachunkowej dokonuje się na:
- dzień, który kończy rok obrotowy
- początek, każdego następnego roku obrotowego
- dzień, w którym następuje zmiana formy prawnej, połączenia lub podziału jednostki
- dzień rozpoczęcia likwidacji lub postępowania upadłościowego
Księgi otwierane są w okresie 15 dni od dnia, który został wymieniony w powyższym przypadku. Otworzenie księgi rachunkowej pod datą rozpoczęcia działalności dokonuje się wprowadzając wpis do ewidencji stanu pasywów i aktywów, zgodnego z posiadanym majątkiem i gotówką (inwentaryzacja).
-
Prowadzenie ksiąg rachunkowych
Księgi rachunkowe mogą mieć różny charakter. Są one prowadzone na podstawie dowodów księgowych. Zawierają chronologiczny i systemowy zapis działalności przedsiębiorstwa. Uwzględniają obroty, zapisy, salda itp. Księgi rachunkowe prowadzone są w siedzibie jednostki lub w biurze rachunkowym.
Zalety tej formy księgowości to: możliwość szerokiej analizy finansowej, bieżącego monitorowania przychodów, kosztów i wydatków oraz opracowanie własnej polityki rachunkowości. Biuro Rachunkowe EM-KA posiada wszystkie uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych w swojej siedzibie.
-
Prowadzenie KPiR dla firm
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest jedną z form prowadzenia ksiegowości firmy. Opierając się na KPiR można opodatkować dochód, z którego później się rozlicza. Mowa tutaj o osobach, które rozliczają się na ogólnych zasadach i którzy nie przekroczyli w ciągu roku przychodów większych niż 1 200 000 euro.
Są osoby, które mogą zostać zwolnione z obowiązku prowadzenia KPiR. Są to adwokaci, osoby zajmujące się przewozem przy użyciu taboru konnego, osoby opłacające zryczałtowany podatek dochodowy oraz ci, którzy dokonują odpłatnego zbycia nieruchomości bądź innego składnika majątku.
-
Ryczałt - inny sposób rozliczania Przychodów
Ryczałt to jedna z wielu metod rozliczania się z przychodów, które możecie Państwo zamówić w Biurze Rachunkowym EM-KA. Jeżeli osiągają Państwo przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i spełniacie jako podatnicy odpowiednie warunki, to warto się z tą możliwością zapoznać.
Ryczałt dotyczy przychodów ewidencjonowanych i nie uwzględnia kosztu uzyskania przychodów. Aby można było z niego skorzystać trzeba prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osiągać przychody z tytułu umowy najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych.
-
Karta podatkowa - alternatywna metoda Rozliczeń podatkowych
Prosty sposób na egzekwowanie należności podatkowych to karta podatkowa. Nie ma potrzeby ustalać wielkości dochodu. Wystarczające będzie jedynie dostarczenie wniosku do US o zastosowanie karty podatkowej, która uwzględnia rodzaj działalności i liczbę pracowników.
Jeśli chcemy rozliczać się na takich zasadach musimy spełniać odpowiednie warunki uwzględnione we wniosku, w którym zawrzemy informację o prowadzonej działalności. Jest to między innymi wymóg niekorzystania z usług osób niezatrudnionych na umowę o pracę i nieprodukowania wyrobów objętych podatkiem akcyzowym.