Karta podatkowa - prosty sposób na rozliczenie się
Karta podatkowa to uproszczony sposób egzekwowania należności podatkowych bez potrzeby ustalania konkretnej podstawy wymiaru podatku zwłaszcza wielkości dochodu. Kartę podatkową mogą wybrać osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, a także spółki cywilne osób fizycznych, których działalność to świadczenie usług dla ludności, a także firmy, które zatrudniają niewielkią liczbę osób lub posiadają niewielką liczbę zleceniobiorców. Podstawę płatności podatku stanowi indywidualna decyzja urzędu skarbowego, którą wydaje się na wniosek podatnika.
Aby udokumentować działalność przedsiębiorstwa podatnik zobowiązany jest do gromadzenia wystawionych dokumentów sprzedaży (faktury lub rachunki), ewidencji zatrudnienia oraz prowadzenia kart przychodów pracowników. Podatnik nie składa deklaracji podatkowej, ponieważ już w decyzji jest ustalona wysokość podatku. Jedyne czego musi przestrzegać, to comiesięcznej płatności należności podatkowej, w terminie do 7 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, natomiast za grudzień do 28. dnia tego miesiąca.
Aby zaistniała możliwość rozliczania się na zasadach karty podatkowej należy:
- dostarczyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)
- zawrzeć we wniosku informację o prowadzeniu działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli
- nie korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na umowy o pracę oraz nie korzystać z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, z wyjątkiem tych specjalistycznych
- nie prowadzić (poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w stosownym artykule) innej pozarolniczej działalności
- małżonek nie powinien prowadzić działalności w tym samym zakresie
- nie produkować wyrobów opodatkowanych, odrębnymi przepisami i podatkiem akcyzowym
- nie prowadzić działalności gospodarczej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Podatnik, który opłaca podatek w formie karty może być zwolniony z podatku VAT. Ze zwolnienia określonego w art. 113 ustawy o VAT nie mogą skorzystać podatnicy karty podatkowej sprzedający wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali oraz towary opodatkowane podatkiem akcyzowym (z licznymi jednak wyjątkami wymienionymi w tym przepisie). Zwolnieni z VAT ze względu na wielkość sprzedaży nie mogą być również podatnicy świadczący usługi jubilerskie.
Wysokość stawki karty podatkowej jest ogłaszana, z każdym rokiem w obwieszczeniach Ministra Finansów.